Prepress

Spracovanie textuSpracovanie grafiky

Kompozícia stránky - Formát stránky

Ďalšou súčasťou predtlačovej prípravy tlačovín je kompozícia stránky, ktorá predstavuje formát papiera a umiestnenie sadzby na ňom. Rovnako ako ostatné zložky tejto fázy, aj kompozícia sa odvíja od účelu využitia tlačoviny. Inak sa komponujú stránky v beletrii, úplne iné pravidlá platia pre tlač novín či letákov a prospektov. Kompozícia stránky sa vyvinie inak pri maloformátovej a inak pri veľkoformátovej tlači.

Formát potláčanej oblasti je pri kompozícii veľmi dôležitý, nakoľko práve od formátu závisí nielen usporiadanie sadzby na stránke, ale aj usporiadanie stránok na hárkoch a následné náklady na tlač. Najpoužívanejšie sú nasledovné formáty tlačovín:
  • štvorcový formát – využíva sa pre obrazové propagačné materiály. Nie je optimálny, nakoľko pri ňom vzniká veľký odpad.
  • obdĺžnikový formát – v rôznych rozmeroch predstavuje najbežnejší formát v tlači vhodný pre všetky druhy tlačovín, od kníh, cez propagačné materiály a firemné tlačoviny.
V tlači sa využívajú aj pozdĺžne formáty, typické skôr pre fotoalbumy, prípadne atypické formáty, ktoré si vyžadujú špeciálne výsekové formy.

Tlačiarenský škriatok radí:

Ideálny formát je taký, ktorý spĺňa účel využitia danej tlačoviny a zároveň maximálne využíva papier, prípadne iný potláčaný materiál s minimálnym odpadom. Pre tlačoviny, ktorých charakter to dovoľuje, je vhodné voliť formát na základe formátu papiera, na ktorý budú tlačené.

Tipy na optimálne formáty jednotlivých druhov tlačovín:

vizitka: 8x5cm
leták: A4, A5, A6
skladací leták: A4, A5
prospekt: A4, A5, B4, B5
katalóg: A4, A5, B4, B5, formáty naležato
brožúra: A5, B5
kniha: A4, A5, B5
zakladače, foldre, obaly so záložkou: A4
plagáty: A1, A2, B2
nástenné kalendáre: 340 x 470mm
stolové kalendáre: 300 x 120mm
diáre: 140 x 204mm
poznámkové bloky: A4, A5
novoročenky: A6, DL formát

Čomu sa vyvarovať:
  • zbytočne komplikovaným formátom – v jednoduchosti je nielen krása, ale aj efektivita využitia a optimalizácia nákladov na tlač
  • príliš veľa záhybov – foldre a letáky mnohými záhybmi sa nielen zložito skladajú, ale aj rýchlejšie opotrebujú
  • atypickým formátom novoročeniek a pozdravov – pri voľbe netradičného formátu novoročenky či pozdravu je potrebné myslieť aj na atypické obálky, čo je opäť náklad navyše.
  • príliš veľa textu na malom formáte – pôsobí predimenzovane a neesteticky. Malým formátom podávajte len tie najdôležitejšie informácie a to viditeľne a jednoducho.
  • príliš veľké a netypické formáty na tradičné tlačoviny – s cieľom odlíšiť sa, sa niekedy objavujú letáky, prospekty, katalógy či iné tlačoviny vo formátoch, ktoré sú nielen iné, ale hlavne nepraktické. Niektoré formáty sú zaužívané práve preto, že vyhovujú väčšine, sú spratné a tak môžu byť vždy poruke. Vreckový kalendárik by sa mal zmestiť do priehradky v dokladoch či peňaženke, príliš veľká brožúra vytŕčajúca z akejkoľvek tašky je skôr na oštaru ako na osoh.
Ako zladiť všetky body do efektívneho výsledku? Poradíme vám.

sme držiteľmi certifikátov
ISO 9001:2000
ISO 14001:2005
Polygrafia Gutenberg, s.r.o.,
Sládkovičova 86, 97401 BANSKÁ BYSTRICA
Slovak Republic
www.polygrafia.com
Tel: +421 (0)48 290 1234
polygrafia@polygrafia.com
© Created by 2010 - 2021
All rights reserved.