Post press

Všetko potrebné o potlačovej úprave

Farba v tlači

Tlačové farby predstavujú rozsiahlu tlačovú kapitolu. Farba je v podstate základom tlače, nakoľko prostredníctvom tlače vytvára na potláčanom povrchu požadovaný vizuál. V závislosti od svojho zloženia, tlačové farby disponujú vlastnosťami, ktoré sú pre tlač a jej výsledok dôležité. Ide o:

a) funkčné vlastnosti - vlastnosti farby týkajúce sa tlače
b) optické vlastnosti tlačovej farby – ako farebný odtieň, intenzita, výdatnosť transparentnosť – opacita, lesk, svetlostálosť, mechanická a chemická odolnosť a iné.


Po nanesení farby na potláčaný materiál sú dôležité aj jej ďalšie vlastnosti, ktoré robia tlač kvalitnou. Ide o:
  • rýchle schnutie
  • odolnosť voči stieraniu a otláčaniu
  • odolnosť voči rôznym rozpúšťadlám
Nezanedbateľný nie je ani zápach farby, aby bola vaša tlač voňavá.

Farba v tlači a jej vlastnosti závisia od množstva nanesenej farby, potláčaného materiálu a druhu tlače. Inak sa správa svetlá farba na lepenke a úplne iné vlastnosti poskytne sýta farba na tenšom papieri.

Druh tlače umožňuje deliť tlačové farby podľa spôsobu nanášania farby:
  1. ofsetové farby – určené pre ofsetovú tlač, tvoria napríklad novinové ofsetové farby, farby schnúce zapíjaním alebo sušením. Špeciálne ofsetové farby sú určené aj na potlač nesavých materiálov. Rýchloschnúce farby, vysokolesklé farby či farby odolné voči oderu sa snažia prispôsobiť vlastnostiam papiera či iného potláčaného materiálu.
  2. flexotlačové farby – sú tekuté farby vhodné pre flexotlač so širokým záberom využitia pre tlač na rôzne povrchy. V závislosti od povrchu je možné voliť flexotlačové farby na vodnej báze, rozpúšťadlové alebo UV flexotlačové farby.
  3. hĺbkotlačové farby – predstavujú tiež tekuté farby obdobné ako flexotlačové, stavané na rôznych bázach. Hĺbkotlačové farby je možné využiť aj v prípadoch flexotlače a naopak.
  4. sieťotlačové farby – určené pre rôzne druhy potláčaných materiálov sa nanášajú vo vyšších hrúbkach ako iné druhy farieb.
Tlačiarenský škriatok radí

Pri štandardnej tlači sútlačovými farbami (CMYK) nemusíte riešiť nič – každá tlačiareň používa kvalitné farby overené praxou najvhodnejšie pre daný tlačiarenský stroj a technológiu. Pokiaľ je systém nakalibrovaný a vaše tlačové dáta korektné, nemal by nastať problém.

Pokiaľ v grafike používate priame (spotové) farby, treba im venovať zvýšenú pozornosť. Ak ste vašu farbu vybrali podľa vzorkovníka Pantone, tlačiareň použije certifikované farby, ktoré boli použité aj pri tlači vzorkovníka. Nezabúdajte, že farba vyzerá inak na natieranom lesklom, matnom a nenatieranom papieri. Použite vzorkovník pre papier, na ktorý sa bude tlač realizovať. Je bežná prax, že napr. firemná farba sa v záujme čo najpodobnejšiemu vzhľadu na natieranom a nenatieranom papieri definuje zvlášť pre oba prípady (dve rôzne čísla Pantone škály)

Berte na vedomie, že existujú tzv. základné Pantone farby, z ktorých sa ostatné odtiene miešajú na základe definovaných hmotnostných pomerov, takže pri opakovanej tlači môže dôjsť k malým odchýlkam.

Zvláštnou kapitolou sú metalické farby. Najčastejšie sa používa strieborná a zlatá – ale nie je zlatá ako zlatá. Zadefinujte presný odtieň podľa vzorkovníka. Pozor na nižšiu odolnosť metalických farieb voči ošúchaniu – zvážte možnosť strojového lakovania. Zvýrazniť „metalickosť“ farby je možné UV lakom alebo lesklým laminom. Pod matným laminom farba stráca „iskru“, tiež na nenatieranom papieri sa strieborná ľahko zmení na šedú a zlatá na okrovú.

Pokiaľ chcete do vašej grafiky zakomponovať obrázky so zvláštnym efektom vytvoreným sútlačou viacerých priamych farieb (duplex, triplex...), poraďte sa najprv s odborníkmi v tlačiarni.

sme držiteľmi certifikátov
ISO 9001:2000
ISO 14001:2005
Polygrafia Gutenberg, s.r.o.,
Sládkovičova 86, 97401 BANSKÁ BYSTRICA
Slovak Republic
www.polygrafia.com
Tel: +421 (0)48 290 1234
polygrafia@polygrafia.com
© Created by 2010 - 2021
All rights reserved.