Post press

Všetko potrebné o potlačovej úprave

Lakovanie tlačovín

Laky a lakovanie predstavujú zvýšenie atraktivity výrobku nielen v tlači. Lakovaný povrch nábytku, auta či mnohé iné lakované povrchy vyvolávajú pocit vyššieho štandardu. Rovnako je to aj v polygrafii. Lakovanie tlačovín ako nanášanie lesklého náteru predstavuje zvýšenie kvality a zároveň ochranu pred poškodením. Lakovanie tlačovín plní teda nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu, ktorá prepožičiava tlačovinám dlhšiu životnosť. Takže otázka lakovania tlačovín nie je len otázkou diktátu módy alebo individuálneho vkusu, ale zároveň otázka zvýšenia kvality.

Tlačové laky pritom nemusia vždy znamenať len vysoký lesk. Pokiaľ uprednostňujete matné povrchy, laky vám vyjdú v ústrety aj v tomto prípade. Zároveň matný lak splní rovnakú funkciu ako lesklý – estetickú aj praktickú. Tlačové laky na základe ich chemických vlastností, nanášania a schnutia delíme na:
  • rozpúšťadlové tlačové laky
  • olejové tlačové laky
  • disperzné tlačové laky
  • dvojzložkové tlačové laky
  • tlačové UV laky
Tlačový lak je možné nanášať v závislosti od potreby a použitia tlačoviny nasledovne:

a) parciálne – čiastočne - parciálne lakovanie tlačovín – na zvýraznenie len niektorých častí, napr. textu, iniciálok, prvých písmen, prípadne grafiky, jej časti a pod. Parciálne lakovanie zvyšuje estetickú hodnotu tlačoviny a je vhodné napr. na obálky katalógov, časopisov, zakladačov, kníh.

b) celoplošne – celoplošné lakovanie tlačovín – zabezpečuje vyššiu pevnosť a ochranu tlačoviny proti mechanickému poškriabaniu, otieraniu, nečistotám. Celoplošné lakovanie tlačových materiálov je vhodné napr. pre obaly, obálky, etikety, pohľadnice a podobne.

Tlačiarenský škriatok radí

Nezamieňajte si „strojový“ lak s UV lakom. Účel ich použitia aj vzhľad je rozdielny. Pomocou UV laku dosiahnete skutočne lesklý a na dotyk hladký povrch so „zrkadlovým“ efektom. Používa sa hlavne na obálky časopisov a katalógov ako lacnejšia alternatíva laminovania. Problémy môžu nastať pri použití väzby V1 a na všetkých lomoch – má tendenciu praskať.

Strojový lak sa používa hlavne na ochranu tlače pri plnom pokrytí (veľké farebné plochy so sýtymi farbami, katalógy s dizajnom čierneho pozadia na stránkach a pod.) Zabraňuje oteru farby a zároveň opticky zjednocuje celú plochu (hlavne pri pohľade z uhla). V neposlednom rade zamedzuje odtlačkom prstov na sýtych plochách pri listovaní.

sme držiteľmi certifikátov
ISO 9001:2000
ISO 14001:2005
Polygrafia Gutenberg, s.r.o.,
Sládkovičova 86, 97401 BANSKÁ BYSTRICA
Slovak Republic
www.polygrafia.com
Tel: +421 (0)48 290 1234
polygrafia@polygrafia.com
© Created by 2010 - 2021
All rights reserved.